xxx
14 lutego 2024

Kancelaria Sobczyńscy i Partnerzy | FSG Prawo doradzała założycielom spółki EKOS Poznań sp. z o.o. podczas transakcji sprzedaży 100 % udziałów na rzecz Saur Polska sp. z o.o., będącej częścią Grupy Saur. Ta strategiczna akwizycja stanowi znaczący krok w rozwoju polskiej branży serwisowania separatorów, czyszczenia sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków.

Ze strony kancelarii doradcami prawnymi sprzedających byli prawnicy z zespołu prawa spółek i transakcji, których pracami kierowali adwokat Michał Sobczyński (partner zarządzający kancelarii) i radca prawny Orest Ochocki (partner kancelarii, współkierujący zespołem prawa spółek i transakcji). W pracach nad realizacją transakcji uczestniczyli aplikanci radcowscy Mateusz Karliński oraz Jakub Marmurowicz.

Zakres doradztwa kancelarii obejmował w szczególności wsparcie przy realizowanym przez kupującego due diligence spółki, określenie ram transakcji, przygotowanie i negocjację dokumentacji transakcyjnej oraz zamknięcie transakcji.

W realizacji projektu udział brał także zespół doradców biznesowych z FSG Biznes, którego pracami kierował Krzysztof Trzebuniak (prezes zarządu) przy wsparciu Magdaleny Budnej (zastępca dyrektora dział analiz) i Jakuba Gwizdały (analityk).

Kupującego Saur Polska reprezentowali prawnicy z kancelarii Hogan Lovells.

EKOS Poznań sp. z o. o. to wiodąca firmy w dziedzinach serwisowania separatorów, czyszczenia sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków. Swoim zasięgiem działania obejmuje całą Polskę, zatrudniając blisko 90 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Firma dysponuje  własną oczyszczalną przemysłową oraz nowoczesną flotą specjalistycznych pojazdów.

Założona w Polsce w 1987 roku, EKOS Poznań ma bogate doświadczenie na rynku gospodarki ściekowej. Jej oferta jest kompleksowa, obejmująca szeroki zakres usług, takich jak serwis i czyszczenie separatorów, czyszczenie kanalizacji, instalacji do przetwarzania odpadów, a także czyszczenie i mycie zbiorników magazynowych. Dodatkowo firma posiada akredytowane laboratorium, co potwierdza wysoką jakość świadczonych usług.

Grupa Saur  specjalizuje się w branży wodnej i niezbędnych serwisach z nią związanych, działając na rzecz ochrony środowiska w obszarach, które obsługuje. Przez lata była zaangażowana w dostarczanie usług o najwyższej jakości, zarówno małym społecznościom, jak i dużym metropoliom,  kierując się swoją misją przywracania wodzie należnej jej wartości. Saur działa na całym świecie, w tym w Arabii Saudyjskiej, na Cyprze, w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Francji, Włoszech, Holandii, Polsce, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Kluczowe dane z 2022 r.: 1,9 mld euro przychodów netto, umowy z 9 200 władzami lokalnymi i klientami przemysłowymi, 12 000 pracowników i obsługa 20 milionów konsumentów na całym świecie.

Nader Antar, prezes Saur International, podkreślił: “W Saur pracujemy na rzecz czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości, oferując zaawansowane rozwiązania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Ekos z powodzeniem zbudował silną pozycję w zakresie kompleksowych rozwiązań oczyszczania ścieków, co doskonale pasuje do naszego portfolio innowacyjnych technologii wspierających naszych klientów.

Magdalena Markiewicz, Prezes Zarządu Saur Polska, dodaje: “Przejęcie spółki Ekos Poznań to dla Saur Polska naturalny kierunek poszerzania naszego unikalnego portfolio innowacyjnych technologii służących dbaniu o wodę i jej zasoby. Posiadamy bogate doświadczenie w tym obszarze, gdyż od ponad 4 lat prowadzimy .in.. spółkę Separator Service, która pod naszym kierownictwem stała się liderem w obszarze odzysku wody w Polsce, poprzez czyszczenie separatorów substancji ropopochodnych i tłuszczowych. Ta akwizycja jeszcze bardziej wzmocni poziom kompetencji w zakresie oczyszczania ścieków przemysłowych i zmaksymalizuje naszą działalność poprzez wykorzystanie synergii między usługami Separator i Ekos.