Wykonawstwo zastępcze – praktyczny poradnik

Wykonawstwo zastępcze – praktyczny poradnik

17 lipca 2025 | Łukasz Jankowski, Iga Ciesielska

Zamawiający wielokrotnie spotykają się z problemem nierealizowania przez wykonawców powierzonych im prac – zarówno wynikających z umowy o roboty budowlane, jak i z umowy o dzieło. Wybierając spośród kilku możliwości działania, zamawiający rozważyć muszą, czy spełnione są przesłanki do skorzystania Więcej…

Planowana nowelizacja KSH w 2026 roku

Planowana nowelizacja KSH w 2026 roku: nowe obowiązki informacyjne spółek i dalsze porządkowanie rejestrów akcjonariuszy

9 lipca 2025 | Kamil Misiak

Wprowadzenie Planowana na 2026 r. nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (KSH) przewiduje szereg istotnych zmian dotyczących sposobu ujawniania informacji o akcjonariuszach oraz obowiązków informacyjnych niepublicznych spółek akcyjnych. Należy podkreślić, że obecnie mamy do czynienia z projektem ustawy, który na dzień przygotowania Więcej…

Warunki zabudowy dla biogazowni tylko do czasu utraty mocy przez studium

Warunki zabudowy dla biogazowni tylko do czasu utraty mocy przez studium

24 czerwca 2025 | Piotr Pawłowski, Marcin Ciekawy

Do 30 czerwca 2026 roku wszystkie gminy powinny uchwalić plany ogólne. Jest to istotna data również dla inwestorów OZE. Z chwilą wejścia w życie planu ogólnego utracą moc dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Od tego momentu realizacja większych Więcej…

Europejski Akt Dostępności – nowe obowiązki

Europejski Akt Dostępności – nowe obowiązki

6 czerwca 2025 | Łukasz Jankowski

Już od 28 czerwca 2025 r. polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy określonych produktów, a także usługodawcy świadczący wybrane usługi dla konsumentów, będą zobowiązani do spełnienia nowych wymagań w zakresie dostępności swoich stron internetowych i usług. Wynika to z przepisów unijnych Więcej…

Zarząd sukcesyjny

Zarząd sukcesyjny nad przedsiębiorstwem osoby fizycznej – kontynuacja działalności po śmierci przedsiębiorcy

29 maja 2025 | Orest Ochocki, Jakub Marmurowicz

Śmierć przedsiębiorcy, prowadzącego działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, powoduje istotne wyzwania dla spadkobierców. Kluczowym problemem staje się kwestia dalszego zarządzania przedsiębiorstwem oraz majątkiem zgromadzonym w czasie jego prowadzenia. Niekiedy zdarza się, że spadkobiercy chcieliby kontynuować dzieło Więcej…

Dyrektywa EAA – nowe wymagania dla sklepów internetowych

Dyrektywa EAA – nowe wymagania dla sklepów internetowych

22 maja 2025 | Łukasz Jankowski

W dniu 28 czerwca 2025 roku wejdą w życie nowe standardy dostaw wybranych produktów i usług, które będą miały istotny wpływ między innymi na prowadzenie handlu elektronicznego. Tego dnia zacznie obowiązywać ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu Więcej…

spór wspólników

Konflikt wspólników jako podstawa rozwiązania sp. z o. o.

15 maja 2025 |

Spis treści: Wstęp Podstawa do rozwiązania spółki Ocena wpływu konfliktu na funkcjonowanie spółki Alternatywne metody przełamania impasu Lepiej zapobiegać… Podsumowanie   Wstęp Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga ścisłej współpracy pomiędzy wspólnikami – często osobami o odmiennych charakterach, doświadczeniach biznesowych Więcej…

Kryptowaluty jako wkład do spółki

Kryptowaluty jako wkład do spółki

23 kwietnia 2025 | Orest Ochocki, Radosław Grzesiak

Spis treści: Wstęp Czym jest wkład do spółki? Kryptowaluta jako wkład pieniężny Kryptowaluta jako wkład niepieniężny. Zdolność aportowa Wahania kursowe Podsumowanie  Wstęp Dynamiczny rozwój nowych technologii oraz bankowości internetowej nieustannie wpływa na transformację wielu obszarów życia gospodarczego. Jednym z najbardziej Więcej…