Publikacje
Partycypacja w remoncie dróg – artykuł Piotra Pawłowskiego
W miastach, gdzie inwestycje budowlane rosną w szybkim tempie, infrastruktura drogowa staje się coraz bardziej obciążona. To prowadzi do nieuniknionych konieczności budowy lub modernizacji dróg publicznych. Czy deweloperzy muszą partycypować w kosztach budowy czy remontu dróg? …
Instalacje OZE tylko w planie miejscowym – artykuł Piotra Pawłowskiego i Marcina Frąckiewicza
Piotr Pawłowski i Marcin Frąckiewicz na łamach na łamach Rzeczpospolitej szczegółowo omawiają nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To swego rodzaju rewolucja w podejściu do planowania przestrzennego w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami. Nowelizacja w sposób …
Jak zbudować biogazownię - artykuł Piotra Pawłowskiego w Rzeczpospolitej
Radca prawny Piotr Pawłowski na łamach Rzeczpospolitej omawia ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (tzw. specustawa biogazowa). Uchwalona ustawa przewiduje interesujące rozwiązania prawne. Mają one zachęcać …
Nowa formuła budowania osiedli – artykuł Piotra Pawłowskiego i Macina Frąckiewicza w Rzeczpospolitej
Radca Prawny Piotr Pawłowski oraz aplikant radcowski Marcin Frąckiewicz na łamach Rzeczpospolitej omawiają ustawę, która weszła w życie ustawa 1 marca 2023 roku i wprowadziła nową formułę budowy mieszkań, ułatwiając realizowanie inwestycji przez kooperatywy mieszkaniowe. Ustawa umożliwia nie …
Piotr Pawłowski autorem artykułu w Rzeczpospolitej. "Klasa gruntu może blokować inwestycję w fotowoltaikę"
W poniedziałek (24.10), Rzeczpospolita opublikowała drugą część artykułu naszego wspólnika i radcy prawnego Piotra Pawłowskiego, o tym jak klasa gruntu może blokować inwestycje w fotowoltaikę.Zapraszamy do lektury!
Piotr Pawłowski oraz Milena Gapska autorami serii artykułów dla miesięcznika Przedsiębiorca Rolny
Od początku roku w miesięczniku Przedsiębiorca Rolny ukazała się seria 6 artykułów autorstwa prawników Kancelarii Sobczyńscy i Partnerzy (FSG Prawo): „Gdy nadejdzie susza czy nawalny deszcz” (styczeń 2022)„Jak nie stracić na inflacji” (luty 2022)„Umowa dzierżawy gruntu rolnego – wszystko …
Na blogu
Nowe zasady wsparcia w ramach tarczy energetycznej dla przedsiębiorców
w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 maja 2024 roku o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, istotnej zmianie uległy …
Zmiany na lepsze – nowości legislacyjne w nieruchomościach
Po okresie legislacyjnego zastoju spowodowanego różnymi uwarunkowaniami politycznymi, ustawodawca w końcu podjął działania nad nowymi projektami ustaw. Dotyczy to również prawa nieruchomości. Poniżej przedstawiamy przegląd ciekawszych propozycji zmian, które w ostatnim czasie wpłynęły do Sejmu. KOWR …
Czy deweloper powinien partycypować w remoncie drogi?
Rozwój inwestycji budowlanych w miastach sprawia, że infrastruktura drogowa staje się coraz bardziej przeciążona. Budownictwo wielorodzinne i usługowe generuje zazwyczaj zwiększenie ruchu drogowego, a co za tym idzie także większe zużycie dróg. Niekiedy budowa inwestycji …
Nowy plan na lokalizację instalacji OZE – czy lepszy?
W dniu 24 września 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Od dawna zapowiadana i budząca emocje wśród inwestorów. Powiedzieć „nowelizacja" to zdecydowanie zbyt mało. To swego rodzaju rewolucja w …
Jak zbudować biogazownię na podstawie specustawy?
Coraz więcej rolników decyduje się na budowę biogazowni. Pozwala to m.in. wykorzystać wytwarzane w gospodarstwie odpady do produkcji taniej i czystej energii. Rozwój odnawialnych źródeł energii wymaga zorganizowania właściwego zaplecza prawnego. W dniu 11 sierpnia 2023 roku w …
Kooperatywy mieszkaniowe – samorządy pomogą w budowie mieszkań
Nowa formuła budowy mieszkań 1 marca 2023 roku weszła w życie nowa ustawa, która stanowi część pakietu przepisów mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Intencją przyświecającą ustawodawcy było stworzenie możliwości wspólnego wykonywania inwestycji budowlanych z pominięciem profesjonalnych deweloperów, …