Wybrane projekty
-
Doradztwo i realizacja badań due diligence nieruchomości, doradztwo w transakcjach nabywania nieruchomości, uzyskiwaniu pozwoleń administracyjnych, prawny nadzór nad przebiegiem i realizacją inwestycji oraz sprzedażą lokali dla wiodących ogólnopolskich i regionalnych firm deweloperskich.
-
Kompleksowe doradztwo prawne związane ze stworzeniem i negocjowaniem warunków umów najmu dla operatorów centrów biurowych i logistycznych.
-
Reprezentacja i doradztwo dla właściciela centrum magazynowo-logistycznego w centralnej Polsce, w transakcji jego sprzedaży na rzecz funduszu inwestycyjnego.
-
Doradztwo i reprezentacja firmy z branży budowlanej w transakcji nabycia biurowca w centrum Poznania, z wykorzystaniem leasingu zwrotnego oraz finansowania bankowego.
-
Reprezentacja i doradztwo dla właściciela biurowego projektu nieruchomościowego w centrum Katowic, w transakcji sprzedaży nieruchomości na rzecz grupy Echo Investment.
-
Reprezentacja i wsparcie w negocjacjach wieloletniej umowy najmu powierzchni biurowej w nowopowstałym centrum biurowym w Krakowie dla spółki – centrum usług wspólnych (shared services center), należącej do wiodącego światowego dostawcy systemów i rozwiązań dla służby zdrowia, notowanego na giełdzie w Sztokholmie.
Zespół
Piotr Pawłowski
Łukasz Jankowski
Mateusz Giera
Katarzyna Janas
Kamil Misiak
Marcin Frąckiewicz
Milena Gapska
Łukasz Bonarski
Publikacje
Piotr Pawłowski autorem artykułu w Rzeczpospolitej. "Klasa gruntu może blokować inwestycję w fotowoltaikę"
W poniedziałek (24.10), Rzeczpospolita opublikowała drugą część artykułu naszego wspólnika i radcy prawnego Piotra Pawłowskiego, o tym jak klasa gruntu może blokować inwestycje w fotowoltaikę.Zapraszamy do lektury!
Prawnicy kancelarii Sobczyńscy i Partnerzy FSG Prawo autorami dodatku do Rzeczpospolitej „Dobra Administracja”
Dziś w Rzeczpospolitej ukazał się dodatek „Dobra administracja”, którego autorami w całości są prawnicy kancelarii Sobczyńscy i Partnerzy FSG Prawo. Na dodatek poświęcony szeroko rozumianej tematyce umów deweloperskich, składa się seria poniższych artykułów wraz z komentarzami: „Dziesięć lat ustawy deweloperskiej …
Jak realizować inwestycje na podstawie specustawy
W dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa radcy prawnego Piotra Pawłowskiego oraz Mileny Gapskiej – aplikanta radcowskiego zatytułowany „Jak realizować inwestycje na podstawie specustawy”. Autorzy wskazują jak w praktyce wygląda realizacja inwestycji mieszkaniowych …
Ile przedsiębiorca zapłaci za bezwzględne prawo własności gruntu
Znaczna część gruntów na terenie kraju oddanych w użytkowanie wieczyste zmieni z dniem 1 stycznia 2019 r. swój status prawny. Wygaśnięcie tego prawa i przekształcenie go w jednolite prawo własności stanie się …
Ratunkiem jest podział
Skoro działki o powierzchni mniejszej od 0,3 ha można sprzedać bez ograniczeń, to właściciel nieruchomości rolnej, aby uniknąć stosowania przepisów UKUR, przed sprzedażą powinien swoją nieruchomość podzielić geodezyjnie. Zobacz link.
Na blogu
Nabywca nieruchomości nie może dochodzić odszkodowania za spadek wartości w związku z wejściem w życie planu miejscowego
W związku z wejściem w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nasza nieruchomość może stracić na wartości. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje w takim wypadku instrumenty ochronne dla właścicieli nieruchomości. Jednym z nich jest możliwość żądania odszkodowania za poniesioną …
Wody na gruncie rolnym
Na ziemiach rolnych lub w ich pobliżu często występują zbiorniki wodne – naturalne lub sztuczne. Elementem wiejskiego krajobrazu są również rowy melioracyjne, mogące służyć odwadnianiu pól, gromadzeniu nadmiernej ilości wody i odprowadzania jej do najbliższej …
Domy powyżej 70m2 bez pozwolenia na budowę
Rząd w niedawnym komunikacie zapowiedział deregulację procesu budowlanego. Planowane zmiany mają umożliwić budowę domów jednorodzinnych na własny użytek – nawet o powierzchni powyżej 70m2 – bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor będzie zobowiązany zgłosić …
Nowa ustawa deweloperska - kto będzie musiał ją stosować?
W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej tj. ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, która z …
Zmiany w Prawie budowlanym – kto na nich skorzysta?
W związku z planowanymi zmianami w systemie prawa w ramach programu „Polski Ład”, w dniu 17 września 2021 roku uchwalono m.in. ustawę o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. …
Nowa ustawa deweloperska z podpisem Prezydenta. Kiedy zacznie obowiązywać?
Dnia 20 maja 2021 roku została uchwalona nowa ustawa deweloperska tj. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa ma na celu zwiększenie ochrony nabywców, a co za tym idzie – nakłada …