Fundacje rodzinne stanowią jedno z najważniejszych narzędzi planowania sukcesji oraz zarządzania majątkiem, zapewniając stabilność i długoterminową ochronę wartości rodzinnych. Naszym celem jest pomóc rodzinom w zachowaniu i rozwijaniu ich dziedzictwa, jednocześnie zapewniając optymalne rozwiązania prawne i finansowe. Pomagamy tworzyć fundacje rodzinne, która będzie nie tylko spełniać cele fundatorów, ale także przetrwają wiele pokoleń, budując trwałą wartość dla rodzin.

Planując wspólnie z klientem utworzenie fundacji rodzinnej zawsze kierujemy swoją uwagę na indywidualne potrzeby każdej rodziny, dbając o to, aby struktura fundacji była dostosowana do jej celów, wartości i sytuacji finansowej. Oferujemy kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe na każdym etapie tworzenia fundacji rodzinnej, od etapu planowania, przez etap utworzenia fundacji i dalej w trakcie jej bieżącej działalności.

Wśród najważniejszych korzyści płynących z założenia fundacji rodzinnej należy wskazać:

  • możliwość stworzenie trwałego dziedzictwa, które może być przekazywane z pokolenia na pokolenie, co pozwala pielęgnować rodzinną kulturę, wartości i cele, a także zabezpieczyć majątek rodziny dla przyszłych pokoleń;
  • ochrona majątku przed jego rozproszeniem;
  • minimalizowanie ryzyka sporów związanych z ewentualnym postępowaniem spadkowym;
  • możliwość reorganizacji posiadanego majątku – nie tylko udziałów i akcji w spółkach;
  • możliwość swobodnego podziału zysku z rodzinnego majątku według ustalonego przez fundatora mechanizmu;
  • możliwość wypłacania kapitału na korzystnych podatkowo warunkach;
  • możliwość zachowania większej prywatności w porównaniu do tradycyjnych form własności,
  • możliwość stworzenia alternatywnego rozwiązania w stosunku do spółki holdingowej,
  • swoboda w kształtowaniu zasad ładu korporacyjnego,
  • zapewnienie większej anonimowości i poufności danych korporacyjnych względem spółki handlowej.

Doradzamy przy powołaniu do życia fundacji rodzinnej oraz oferujemy bieżące wsparcia prawne i podatkowe w toku funkcjonowania fundacji, w tym:

  • analizujemy opłacalności powołania fundacji rodzinnej lub alternatywnych rozwiązań uwzględniająca plany biznesowe i rodzinne;
  • analizujemy sytuację majątkową i rodzinną klienta;
  • opracowujemy optymalną strukturę przekazania majątku do fundacji rodzinnej i zarządzania nim przez pokolenia, zgodnie z celami fundatora;
  • opracowujemy ewentualne zmian w strukturze firmy czy też grupy firm, w tym restrukturyzacje i fuzje, w celu przygotowania do sukcesji;
  • przygotowujemy potrzebną dokumentację, w szczególności opracowujemy statut fundacji, regulamin zarządzania, politykę inwestycyjną itp., aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie i celowość działania fundacji zgodnie z wolą fundatora i przepisami prawa;
  • przeprowadzamy kompleksową procedurę powołania do życia fundacji rodzinnej, kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe na etapie wdrożenia wybranej koncepcji;
  • zapewniamy bieżące wsparcie w toku funkcjonowania fundacji.

      Jeśli rozważają Państwo stworzenie fundacji rodzinnej lub potrzebują profesjonalnego doradztwa w tym zakresie, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy gotowi wspomóc Państwa na każdym etapie tego procesu i zapewnić kompleksową opiekę prawno-podatkową.

      Doświadczenie:

      W naszej praktyce mieliśmy oraz mamy do czynienia z sukcesją w firmach rodzinnych. Doradzaliśmy w sprawach sukcesyjnych m.in. firmom z branży budowlanej, produkcyjnej, rolno-spożywczej, usługowej  Sporządzaliśmy opinie prawne i analizy dotyczące procesu oraz skutków sukcesji w przedsiębiorstwach, łącząc to kompleksowo z doradztwem w zakresie majątku osobistego naszych klientów. Przeprowadziliśmy także szereg wdrożeń procedur sukcesyjnych przy wykorzystaniu tworzenia struktur holdingowych, podziałach i łączeniach spółek, w zależności od potrzeb naszych klientów.

      Wsparliśmy już wielu klientów w założeniu i rejestracji fundacji rodzinnych. Nasze wsparcie obejmuje nie tylko założenie fundacji rodzinnej, lecz również pełne wsparcie prawne w etapie przygotowawczym założenia fundacji rodzinnej, ocenie skutków prawnych oraz podatkowych utworzenia fundacji rodzinnej – dla fundatorów, a także dla beneficjentów, czy rodzin.

      Nasza dedykowana obsługa prawna obejmuje także bieżącą obsługę prawną i podatkową fundacji rodzinnej po jej utworzeniu.

      Wybrane projekty

      • Kompleksowe doradztwo prawne we wszystkich aspektach działalności dla działającej w Polsce i na świecie fundacji rodzinnej (organizacji pomocowej), która we współpracy z lokalnymi partnerami edukuje oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów ludzi.

      Zespół

      Michał Sobczyński

      Michał Sobczyński

      partner zarządzający, adwokat
      Orest Ochocki

      Orest Ochocki

      partner, radca prawny
      Kamil Misiak

      Kamil Misiak

      radca prawny
      Krzysztof Mydlak

      Krzysztof Mydlak

      radca prawny
      Klaudia Grochowska

      Klaudia Grochowska

      radca prawny
      Mateusz Karliński

      Mateusz Karliński

      aplikant radcowski
      Jakub Krzywoń

      Jakub Krzywoń

      aplikant radcowski
      Jakub Marmurowicz

      Jakub Marmurowicz

      aplikant radcowski

      Na blogu

      Fundacja rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

      Fundacja rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

      24 stycznia 2023 | Orest Ochocki, Klaudia Grochowska

      Po blisko dwóch latach oczekiwania, legislacyjnym sprintem podjęto w ostatnim czasie prace sejmowe w przedmiocie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowej instytucji – fundacji rodzinnej („Fundacja”). O planach wprowadzenia do polskiego porządku prawnego fundacji rodzinnej …

      Fundacja rodzinna – aspekty podatkowe. Szansa na podatkową optymalizację?

      Fundacja rodzinna – aspekty podatkowe. Szansa na podatkową optymalizację?

      2 lutego 2023 | Orest Ochocki, Klaudia Grochowska

      Ustawę o fundacji rodzinnej dzieli już tylko krok od wejścia do polskiego porządku prawnego – obecnie uchwalona ustawa, po poprawkach Senatu została przyjęta przez Sejm oraz przekazana Prezydentowi RP do podpisu. Pozostaje zatem podpisanie ustawy oraz ogłoszenie w Dzienniku …

      Plany wprowadzenia fundacji prywatnej (rodzinnej) do polskiego porządku prawnego – cz. II

      Plany wprowadzenia fundacji prywatnej (rodzinnej) do polskiego porządku prawnego – cz. II

      29 marca 2021 | Orest Ochocki, Przemysław Sobczyński

      Dnia 3 marca na naszym blogu ukazał się artykuł zatytułowany "Plany wprowadzenia fundacji prywatnej (rodzinnej) do polskiego porządku prawnego – informacje ogólne (link)". Dziś wracamy do tematu z drugą częścią publikacji. W związku z trwającymi aktualnie …

      Plany wprowadzenia fundacji prywatnej (rodzinnej) do polskiego porządku prawnego – informacje ogólne

      Plany wprowadzenia fundacji prywatnej (rodzinnej) do polskiego porządku prawnego – informacje ogólne

      3 marca 2021 | Orest Ochocki, Przemysław Sobczyński

      Sukcesja prowadzonej działalności gospodarczej ma fundamentalne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy, zamierzającego przekazać dalsze prowadzenie biznesu oraz zabezpieczyć finansową przyszłość swoją oraz swoich najbliższych. Pogodzenie przedmiotowych kwestii staje się szczególnie utrudnione w przypadku śmierci właściciela przedsiębiorstwa.Obecne …

      Ustawa o fundacji rodzinnej przekazana do podpisu Prezydenta

      Ustawa o fundacji rodzinnej przekazana do podpisu Prezydenta

      27 stycznia 2023 | Orest Ochocki, Klaudia Grochowska

      Wczoraj, 26 stycznia 2023 r., podczas 71. posiedzenia Sejmu obradowano w sprawie rozpatrzenia poprawek Senatu do ustawy o fundacji rodzinnej, które Senat zgłosił w toku prac. W konsekwencji rekomendacji Komisji Gospodarki i Rozwoju, Sejm przyjął wszystkie poprawki do …