Na blogu
TSUE: Ograniczenie dostępu do informacji ujawnionych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych
Zgodnie z treścią wydanego wyroku przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) z dnia 22 listopada 2022 roku w sprawach połączonych C‑37/20 i C‑601/20, stwierdzona została nieważność przepisu zmieniającego przepis art. 30 ust. 5 akapit pierwszy lit. c) dyrektywy Parlamentu Europejskiego …
Prawo holdingowe. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych – cz. 2. Wiążące polecenie spółki dominującej
Niniejsza publikacja jest drugą częścią cyklu artykułów dotyczących omówienia zarysu zmian tzw. prawa holdingowego w Kodeksie spółek handlowych („KSH”). Zapraszamy do zapoznania się z częścią pierwszą. Wiążące polecenia – co to jest? Podstawową instytucją prawną, która ma …
Prawo holdingowe. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych – cz. 1
Ustawodawca postanowił dokonać dużej i znaczącej nowelizacji przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych („KSH”) poprzez uchwalenie tzw. „prawa holdingowego”. Jest to jedna z największych nowelizacji przepisów tego kodeksu. Nowelizacja wchodzi w …
Elektronizacja postępowań rejestrowych przed Krajowym Rejestrem Sądowym
W dniu 01 lipca 2021 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2018.398) („Ustawa”). Wprowadzane Ustawą zmiany obejmują cyfryzację postępowań …