WSPARCIE PODATKOWE DLA POWODZIAN

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy dotknięci przez powódź?

18 listopada 2024 | Orest Ochocki, Krzysztof Mydlak

Przedsiębiorcy, których  działalność ucierpiała w wyniku powodzi, mogą skorzystać z szeregu rozwiązań w ramach rządowego pakietu pomocy dla powodzian oraz na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. I. Możliwość skorzystania z ulg i odroczenia zapłaty podatku, składek Na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z Więcej…

Nowe PKD 2025

Nowa PKD 2025: Co musisz wiedzieć jako przedsiębiorca?

7 listopada 2024 | Orest Ochocki

Rada Ministrów opublikowała niedawno projekt rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), która ma wejść w życie w 2025 r. Będzie to  istotny krok w dostosowaniu systemu do nowoczesnej gospodarki. W tym artykule przedstawimy kluczowe zmiany oraz ich potencjalne skutki Więcej…

Spółka cicha a estoński CIT

Czy wspólnik spółki cichej ma możliwość wyboru opodatkowania estońskim CIT?

28 października 2024 | Orest Ochocki

Umowa spółki cichej umożliwia elastycznie dopasowanie stosunków prawnych między wspólnikami do ich aktualnych potrzeb, pozwalając jednocześnie jednemu z nich na anonimowe czerpanie zysku z prowadzonej działalności przedsiębiorstwa. Czy zawarcie umowy spółki cichej wyłącza możliwość wyboru estońskiego CIT, jako formy opodatkowania? Więcej…

Czy system kaucyjny zostanie wprowadzony w późniejszym terminie?

23 października 2024 | Łukasz Jankowski, Iga Ciesielska

Wiele wskazuje na to, że trwają właśnie prace nad przesunięciem wejścia w życie nowego systemu kaucyjnego dla butelek, puszek i opakowań po napojach. Mimo to, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowy system ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku Więcej…

Nadchodzi rewolucja w zawodzie psychologa

Nadchodzi rewolucja w zawodzie psychologa

10 września 2024 | Łukasz Jankowski, Iga Ciesielska

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologa (dalej jako: ,,Projekt Ustawy”), który ma zmienić obraz tego zawodu. Wśród zagadnień, które mogą wzbudzać największe zainteresowanie psychologów, przede wszystkim wyróżnić należy przymusowe utworzenie Więcej…

inwestor zawsze odpowiada solidarnie z wykonawcą

Czy za zwrot kwoty kaucji na zabezpieczenie wynagrodzenia podwykonawcy – inwestor zawsze odpowiada solidarnie z wykonawcą?

23 sierpnia 2024 | Iga Ciesielska, Łukasz Jankowski

Wśród podmiotów prowadzących inwestycje budowlane powszechnie stosuje się praktykę zabezpieczania umów o roboty budowlane z wykorzystaniem kaucji gwarancyjnej. Celem kaucji jest przede wszystkim zapewnienie środków na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania robót przez wykonawcę. Po zakończeniu prac i ich odbiorze, Więcej…

Rozwiązanie spółki osobowej bez przeprowadzania likwidacji

Rozwiązanie spółki osobowej bez przeprowadzania likwidacji

13 sierpnia 2024 | Marcin Pilarski, Orest Ochocki

Rozwiązanie spółki osobowej bez przeprowadzania likwidacji to proces, który może przynieść znaczące oszczędności zarówno w czasie jak i kosztach, w porównaniu do tradycyjnej likwidacji. Typowa likwidacja spółki zwykle trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od stopnia Więcej…

Zmiany na lepsze – nowości legislacyjne w nieruchomościach

Zmiany na lepsze – nowości legislacyjne w nieruchomościach

15 lipca 2024 | Piotr Pawłowski

Po okresie legislacyjnego zastoju spowodowanego różnymi uwarunkowaniami politycznymi, ustawodawca w końcu podjął działania nad nowymi projektami ustaw. Dotyczy to również prawa nieruchomości. Poniżej przedstawiamy przegląd ciekawszych propozycji zmian, które w ostatnim czasie wpłynęły do Sejmu. KOWR nie sprzeda gruntu, ale… Więcej…