xxx

partner, radca prawny

o.ochocki@sobczynscy.pl
+48 61 654 98 00
polski, angielski
Orest Ochocki

Doświadczenie

Orest Ochocki specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie gospodarczym, prawie spółek, przekształceniach, fuzjach i przejęciach (M&A), obsłudze przedsiębiorstw i biznesu, doradztwem korporacyjnym, upadłością i restrukturyzacją, przygotowywaniu umów, transakcjach oraz sporach handlowych i gospodarczych.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w kilku poznańskich kancelariach. Od października 2016 roku współpracuje z Kancelarią Sobczyńscy i Partnerzy | FSG Prawo.

W 2016 roku ukończył studia na kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obronił pracę magisterską z dziedziny prawa spółek handlowych. W latach 2017 – 2020 odbywał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu.

W 2020 roku zdał egzamin radcowski uzyskując ocenę bardzo dobrą z każdej części egzaminu. W 2020 roku został wpisany na listę radców prawnych.

Dysponuje bogatym doświadczeniem w prawie handlowym, doradztwie korporacyjnym, obsłudze prawnej organów spółek, w tym przewodniczeniu w ich spotkaniach, prowadzeniu sporów handlowych i korporacyjnych, a także przeprowadzaniu transakcji M&A.

Doświadczenie prawnika skutecznie łączy z działalnością biznesową w praktyce, np. poprzez pełnienie funkcji likwidatora w spółkach kapitałowych, czy funkcji członka rady nadzorczej spółki akcyjnej.

W wolnych chwilach pasjonuje się motoryzacją, sportami motorowymi, górami (aktualnie w trakcie zdobywania Korony Gór Polskich), czytaniem książek oraz zwiedzaniem. Szczególną pasją jest spędzanie czasu ze swoim psem rasy amstaff – Melą, którą nierzadko można spotkać w biurze kancelarii.

Publikacje

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna

27 marca 2023 | Orest Ochocki, Klaudia Grochowska | Rzeczpospolita

Radca prawny Orest Ochocki oraz aplikantka radcowska Klaudia Grochowska na łamach Rzeczpospolitej w artykule „Fundator, beneficjenci i zarządzanie majątkiem” omawiają nową instytucję w polskim prawie, jakim jest fundacja rodzinna dająca możliwość przedsiębiorcom planowania wielopokoleniowej sukcesji …

Na blogu

Rezygnacja z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.

Rezygnacja z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.

17 grudnia 2024 | Orest Ochocki, Marcin Pilarski

Złożenie rezygnacji z funkcji członka zarządu w spółce z o.o. to proces wymagający dopełnienia określonych formalności. Jak powinna wyglądać procedura? W Jakiej formie należy złożyć oświadczenie? Kto powinien je otrzymać? Co zrobić, gdy rezygnację składa …

Umowa spółki, a umowa wspólników – czym się różnią i jak je stosować?

Umowa spółki, a umowa wspólników – czym się różnią i jak je stosować?

27 listopada 2024 | Orest Ochocki

Czy wiesz, czym różni się umowa spółki od umowy wspólników? Jeśli jesteś wspólnikiem w spółce lub dopiero planujesz jej założenie, warto zrozumieć czym dokładnie różnią się te dwa dokumenty. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie elementy …

Czy wspólnik spółki cichej ma możliwość wyboru opodatkowania estońskim CIT?

Czy wspólnik spółki cichej ma możliwość wyboru opodatkowania estońskim CIT?

28 października 2024 | Orest Ochocki

Umowa spółki cichej umożliwia elastycznie dopasowanie stosunków prawnych między wspólnikami do ich aktualnych potrzeb, pozwalając jednocześnie jednemu z nich na anonimowe czerpanie zysku z prowadzonej działalności przedsiębiorstwa. Czy zawarcie umowy spółki cichej wyłącza możliwość wyboru …

Fundacja rodzinna jednak korzystna dla fundatorów-małżonków – nowe spojrzenie fiskusa

Fundacja rodzinna jednak korzystna dla fundatorów-małżonków – nowe spojrzenie fiskusa

8 lipca 2024 | Orest Ochocki, Klaudia Grochowska

W ostatnim czasie organy podatkowe wydały niekorzystne interpretacje podatkowe dotyczące fundacji rodzinnych, w których fundatorami byli małżonkowie. Fundacja rodzinna często stanowi portfel dla aktywów małżonków, którzy zgromadzili we wspólnym majątku różnorodne aktywa (w tym nieruchomości, …

Unikanie opodatkowania – CFC (zagraniczna jednostka kontrolowana)

Unikanie opodatkowania – CFC (zagraniczna jednostka kontrolowana)

8 maja 2024 | Orest Ochocki, Krzysztof Mydlak

Rozwój strategii unikania opodatkowania poprzez przenoszenie dochodów do powiązanych podmiotów mających siedzibę w państwach o korzystniejszych warunkach podatkowych (w tym zwłaszcza do tzw. „rajów podatkowych”) jest zjawiskiem dobrze znanym. Praktyka stała się podstawą Zaleceń zawartych …

Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) przyjęte

Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) przyjęte

27 marca 2024 | Orest Ochocki

W dniu 13 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął długo wyczekiwane rozporządzenie dotyczące sztucznej inteligencji, znane jako AI Act. Prace nad tym aktem prawnym trwały intensywnie od wielu lat, a projekt rozporządzenia pojawił się już w …