Pracodawca, u którego działa organizacja związkowa zobowiązany jest do współdziałania z nią w sprawach z zakresu prawa pracy. Konsekwencje niewywiązania się z nałożonych obowiązków mogą być bardzo poważne dla pracodawcy, włącznie z uznaniem, że dokonane wypowiedzenia umów o pracę nastąpiły z naruszeniem prawa. Skutkiem tego może być konieczność wypłaty pracownikom odszkodowań albo ich przywrócenie do pracy.
Czy wiesz, czym jest związek zawodowy?
Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.
Kto może być członkiem związku?
Członkiem związku może być osoba wykonująca pracę zarobkową.
Co robić, gdy dotarła do Ciebie informacja o utworzeniu związku?
Pracodawco, jeśli otrzymałeś informację o założeniu związku zawodowego, czy wiesz w jaki sposób sprawdzić, czy związek działa zgodnie z prawem?
- pierwszym warunkiem jest zrzeszanie w ramach co najmniej 10 osób;
- drugim warunkiem jest zgłoszenie w terminie 30 dni założenia związku do KRS;
Z chwilą wpisu do rejestru związek nabywa osobowość prawną.
Jeżeli liczba członków utrzymuje się poniżej 10 przez okres trzech miesięcy, związek podlega skreśleniu z rejestru.
Co oznacza dla pracodawcy utworzenie w jego zakładzie pracy związku zawodowego?
Utworzenie związku zawodowego zobowiązuje pracodawcę do współdziałania ze związkami w sprawach z zakresu czasu pracy, w szczególności oznacza to:
- obowiązek konsultowania zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę pracownika, który korzysta z obrony związku;
- obowiązek konsultowania zamiaru wypowiedzenia warunków pracy i płacy na mniej korzystne dla pracowników korzystających z obrony związku;
- ograniczone możliwości wypowiedzenia umowy, rozwiązania umowy bez wypowiedzenia lub wypowiedzenia warunków pracy i płacy dla niektórych działaczy związkowych;
- obowiązek udzielenia zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (tzw. godziny związkowe, 1 godzina zwolnienia w miesiącu za każdego członka związku);
- obowiązek uzgadniania regulaminu pracy, wynagradzania, premiowania i ZFŚS;
- obowiązek konsultowania zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika;
Związek zawodowy ma obowiązek dwa razy do roku, tj. do 10 lipca oraz do 10 stycznia przekazywać pracodawcy informację o stanie liczebności na dzień 30 czerwca i 31 grudnia.
Niezłożenie informacji w terminie skutkuje do czasu jej złożenia zwolnieniem pracodawcy z obowiązku współdziałania ze związkiem zawodowym.
Nie zgadzasz się ze wskazanym stanem liczebności?
Zgłoś swoje zastrzeżenia, a Sąd dokładnie zbada dokumentację związku.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie współpracy ze związkami zawodowymi skontaktuj się z kancelarią, nasz zespół prawa pracy i HR udzieli Ci potrzebnego wsparcia w tym zakresie.
apl. radc. Anna Przybylak
adw. Katarzyna Gohling
0 Komentarzy