Wybrane projekty
-
Doradztwo i realizacja badań due diligence nieruchomości, doradztwo w transakcjach nabywania nieruchomości, uzyskiwaniu pozwoleń administracyjnych, prawny nadzór nad przebiegiem i realizacją inwestycji oraz sprzedażą lokali dla wiodących ogólnopolskich i regionalnych firm deweloperskich.
-
Kompleksowe doradztwo prawne związane ze stworzeniem i negocjowaniem warunków umów najmu dla operatorów centrów biurowych i logistycznych.
-
Reprezentacja i doradztwo dla właściciela centrum magazynowo-logistycznego w centralnej Polsce, w transakcji jego sprzedaży na rzecz funduszu inwestycyjnego.
-
Doradztwo i reprezentacja firmy z branży budowlanej w transakcji nabycia biurowca w centrum Poznania, z wykorzystaniem leasingu zwrotnego oraz finansowania bankowego.
-
Reprezentacja i doradztwo dla właściciela biurowego projektu nieruchomościowego w centrum Katowic, w transakcji sprzedaży nieruchomości na rzecz grupy Echo Investment.
-
Reprezentacja i wsparcie w negocjacjach wieloletniej umowy najmu powierzchni biurowej w nowopowstałym centrum biurowym w Krakowie dla spółki – centrum usług wspólnych (shared services center), należącej do wiodącego światowego dostawcy systemów i rozwiązań dla służby zdrowia, notowanego na giełdzie w Sztokholmie.
Zespół
Piotr Pawłowski
Łukasz Jankowski
Bartosz Czupryniak
Mateusz Giera
Katarzyna Janas
Kamil Misiak
Marcin Frąckiewicz
Milena Gapska
Łukasz Bonarski
Iga Ciesielska
Publikacje
Nakaz zapłaty i szybsze wpisy w księgach wieczystych - artykuł Łukasza Jankowskiego i Łukasza Bonarskiego w Rzeczpospolitej
Adwokat Łukasz Jankowski oraz Łukasz Bonarski na łamach Rzeczpospolitej omawiają najważniejsze założenia projektu ustawy w ramach którego notariusze mają zyskać dwa nowe uprawnienia: uprawnienie do wydawania notarialnych nakazów zapłaty;uprawnienie do samodzielnego dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych. Planowane …
Nowa formuła budowania osiedli – artykuł Piotra Pawłowskiego i Macina Frąckiewicza w Rzeczpospolitej
Radca Prawny Piotr Pawłowski oraz aplikant radcowski Marcin Frąckiewicz na łamach Rzeczpospolitej omawiają ustawę, która weszła w życie ustawa 1 marca 2023 roku i wprowadziła nową formułę budowy mieszkań, ułatwiając realizowanie inwestycji przez kooperatywy mieszkaniowe. Ustawa umożliwia nie …
Piotr Pawłowski autorem artykułu w Rzeczpospolitej. "Klasa gruntu może blokować inwestycję w fotowoltaikę"
W poniedziałek (24.10), Rzeczpospolita opublikowała drugą część artykułu naszego wspólnika i radcy prawnego Piotra Pawłowskiego, o tym jak klasa gruntu może blokować inwestycje w fotowoltaikę.Zapraszamy do lektury!
Prawnicy kancelarii Sobczyńscy i Partnerzy FSG Prawo autorami dodatku do Rzeczpospolitej „Dobra Administracja”
Dziś w Rzeczpospolitej ukazał się dodatek „Dobra administracja”, którego autorami w całości są prawnicy kancelarii Sobczyńscy i Partnerzy FSG Prawo. Na dodatek poświęcony szeroko rozumianej tematyce umów deweloperskich, składa się seria poniższych artykułów wraz z komentarzami: „Dziesięć lat ustawy deweloperskiej …
Jak realizować inwestycje na podstawie specustawy
W dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa radcy prawnego Piotra Pawłowskiego oraz Mileny Gapskiej – aplikanta radcowskiego zatytułowany „Jak realizować inwestycje na podstawie specustawy”. Autorzy wskazują jak w praktyce wygląda realizacja inwestycji mieszkaniowych …
Ile przedsiębiorca zapłaci za bezwzględne prawo własności gruntu
Znaczna część gruntów na terenie kraju oddanych w użytkowanie wieczyste zmieni z dniem 1 stycznia 2019 r. swój status prawny. Wygaśnięcie tego prawa i przekształcenie go w jednolite prawo własności stanie się …
Na blogu
Czy za zwrot kwoty kaucji na zabezpieczenie wynagrodzenia podwykonawcy – inwestor zawsze odpowiada solidarnie z wykonawcą?
Wśród podmiotów prowadzących inwestycje budowlane powszechnie stosuje się praktykę zabezpieczania umów o roboty budowlane z wykorzystaniem kaucji gwarancyjnej. Celem kaucji jest przede wszystkim zapewnienie środków na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania robót przez wykonawcę. Po …
Zegar tyka w sprawie planów ogólnych – co powinien wiedzieć inwestor?
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązuje już od 24 września 2023 roku. Zakłada ona wygaszenie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i wprowadzenie planów ogólnych. W związku z tym, że studia mają …
Zmiany na lepsze – nowości legislacyjne w nieruchomościach
Po okresie legislacyjnego zastoju spowodowanego różnymi uwarunkowaniami politycznymi, ustawodawca w końcu podjął działania nad nowymi projektami ustaw. Dotyczy to również prawa nieruchomości. Poniżej przedstawiamy przegląd ciekawszych propozycji zmian, które w ostatnim czasie wpłynęły do Sejmu. KOWR …
Czy deweloper powinien partycypować w remoncie drogi?
Rozwój inwestycji budowlanych w miastach sprawia, że infrastruktura drogowa staje się coraz bardziej przeciążona. Budownictwo wielorodzinne i usługowe generuje zazwyczaj zwiększenie ruchu drogowego, a co za tym idzie także większe zużycie dróg. Niekiedy budowa inwestycji …
Definicja „budowli” do kosza – będzie rewolucja w podatku od nieruchomości po wyroku TK?
W dniu 4 lipca 2023 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisów podatkowych dotyczących definicji „budowli” (sprawa: SK 14/21). Aktualnie obowiązujące przepisy stracą moc w terminie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku. Jakie znaczenie dla właścicieli nieruchomości ma …
Kooperatywy mieszkaniowe – samorządy pomogą w budowie mieszkań
Nowa formuła budowy mieszkań 1 marca 2023 roku weszła w życie nowa ustawa, która stanowi część pakietu przepisów mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Intencją przyświecającą ustawodawcy było stworzenie możliwości wspólnego wykonywania inwestycji budowlanych z pominięciem profesjonalnych deweloperów, …