Wybrane projekty
-
Kompleksowe doradztwo dla europejskiego lidera z sektora foodservice związane z otwarciem centrum magazynowo-logistycznego w centralnej Polsce, obejmujące przeprowadzenie badania due diligence nieruchomości, a także doradztwo i reprezentacja w transakcji nabycia nieruchomości od jednostki samorządu terytorialnego oraz zawarcie umowy z generalnym wykonawcą inwestycji.
-
Doradztwo w realizacji projektów inwestycyjnych związanych z budową zakładów produkcyjnych dla wiodących firm z branż poligraficznej, fleksograficznej, suplementów diety i produkcji spożywczej.
-
Bieżące doradztwo prawne we wszystkich aspektach związanych z funkcjonowaniem spółki w Polsce dla polskiego oddziału amerykańskiego przedsiębiorstwa – generalnego wykonawcy obiektów logistycznych i zakładów przemysłowych.
-
Doradztwo i obsługa prawna drogowych kontraktów infrastrukturalnych, realizowanych w ramach inwestycji drogowych, w tym – m.in. A1, A2, A4, S3, S5, S7, S8, S19, S61 i S69.
-
Kompleksowa obsługa prawna kontraktów infrastrukturalnych związanych z modernizacją i rozbudową linii kolejowych PKP SA.
Zespół
Piotr Pawłowski
Łukasz Jankowski
Bartosz Czupryniak
Mateusz Giera
Katarzyna Janas
Kamil Misiak
Marcin Frąckiewicz
Anna Wieczorek
Milena Gapska
Łukasz Bonarski
Iga Ciesielska
Publikacje
Partycypacja w remoncie dróg – artykuł Piotra Pawłowskiego
W miastach, gdzie inwestycje budowlane rosną w szybkim tempie, infrastruktura drogowa staje się coraz bardziej obciążona. To prowadzi do nieuniknionych konieczności budowy lub modernizacji dróg publicznych. Czy deweloperzy muszą partycypować w kosztach budowy czy remontu dróg? …
Nowa formuła budowania osiedli – artykuł Piotra Pawłowskiego i Macina Frąckiewicza w Rzeczpospolitej
Radca Prawny Piotr Pawłowski oraz aplikant radcowski Marcin Frąckiewicz na łamach Rzeczpospolitej omawiają ustawę, która weszła w życie ustawa 1 marca 2023 roku i wprowadziła nową formułę budowy mieszkań, ułatwiając realizowanie inwestycji przez kooperatywy mieszkaniowe. Ustawa umożliwia nie …
Piotr Pawłowski autorem artykułu w Rzeczpospolitej. "Klasa gruntu może blokować inwestycję w fotowoltaikę"
W poniedziałek (24.10), Rzeczpospolita opublikowała drugą część artykułu naszego wspólnika i radcy prawnego Piotra Pawłowskiego, o tym jak klasa gruntu może blokować inwestycje w fotowoltaikę.Zapraszamy do lektury!
Piotr Pawłowski oraz Milena Gapska autorami serii artykułów dla miesięcznika Przedsiębiorca Rolny
Od początku roku w miesięczniku Przedsiębiorca Rolny ukazała się seria 6 artykułów autorstwa prawników Kancelarii Sobczyńscy i Partnerzy (FSG Prawo): „Gdy nadejdzie susza czy nawalny deszcz” (styczeń 2022)„Jak nie stracić na inflacji” (luty 2022)„Umowa dzierżawy gruntu rolnego – wszystko …
Ile przedsiębiorca zapłaci za bezwzględne prawo własności gruntu
Znaczna część gruntów na terenie kraju oddanych w użytkowanie wieczyste zmieni z dniem 1 stycznia 2019 r. swój status prawny. Wygaśnięcie tego prawa i przekształcenie go w jednolite prawo własności stanie się …
Ratunkiem jest podział
Skoro działki o powierzchni mniejszej od 0,3 ha można sprzedać bez ograniczeń, to właściciel nieruchomości rolnej, aby uniknąć stosowania przepisów UKUR, przed sprzedażą powinien swoją nieruchomość podzielić geodezyjnie. Zobacz link.
Na blogu
Czy za zwrot kwoty kaucji na zabezpieczenie wynagrodzenia podwykonawcy – inwestor zawsze odpowiada solidarnie z wykonawcą?
Wśród podmiotów prowadzących inwestycje budowlane powszechnie stosuje się praktykę zabezpieczania umów o roboty budowlane z wykorzystaniem kaucji gwarancyjnej. Celem kaucji jest przede wszystkim zapewnienie środków na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania robót przez wykonawcę. Po …
Zegar tyka w sprawie planów ogólnych – co powinien wiedzieć inwestor?
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązuje już od 24 września 2023 roku. Zakłada ona wygaszenie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i wprowadzenie planów ogólnych. W związku z tym, że studia mają …
Nowy plan na lokalizację instalacji OZE – czy lepszy?
W dniu 24 września 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Od dawna zapowiadana i budząca emocje wśród inwestorów. Powiedzieć „nowelizacja" to zdecydowanie zbyt mało. To swego rodzaju rewolucja w …
Prawidłowa umowa z projektantem – w interesie obu stron
Niezwykle ważnym, a niestety często pomijanym elementem umowy o prace projektowe, jest unormowanie kwestii praw autorskich do projektu budowlanego. Właściwie skonstruowana umowa pozwala na należyte zabezpieczenie interesów projektanta będącego twórcą utworu, ale także inwestora. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione …
Nowelizacja Prawa budowlanego – w jaki sposób stosować nowe przepisy?
W dniu 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Nowela wprowadza wiele zasadniczych zmian, w tym w zakresie formy projektu budowlanego, prowadzenia robót budowlanych, przenoszenia pozwolenia na budowę, legalizacji samowoli budowlanej, czy sankcjonowania niezgodnego z …
Klasa gruntu może blokować inwestycję w fotowoltaikę
Przystępując do realizacji inwestycji fotowoltaicznej, wziąć należy pod uwagę, jak klasa gruntów, na których inwestycja jest planowana, wpłynąć może na jej finalne koszty. Grunty rolne i leśne podlegają klasyfikacji ze względu na …